PN tiskárna

Zpráva
Autor
simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárna

#1 Příspěvek od simir » 06 srp 2015 11:13

Ahoj všem tiskuchtivým i případným fanouškům řízeného pohybu.
Jak jsem již avizoval na Trellu v povídání o tiskárně, rád bych si pořídil kontrolér ke krokáči. Tedy chce-li se někdo přidat, případně je-li někdo již dál a můžu se přidat k němu, dejte vědět.
Díky Simír

Nepřehlédněte! vývoj příměstského vozítka pro jednu osobu

Před napsáním odpovědi si prosím důkladně přečtěte dané téma. A pro jistotu ještě jednou mezi napsáním a odesláním!

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od simir » 07 zář 2015 08:54

Zdravím všechny příznivce 3D tisku!

Podařilo se mi zajistit 3D tiskárnu pro své potřeby, prozatím je zapůjčená a nevím na jak dlouho... V každém případě vyhlašuji konkurz na tisknutí dílů. Máte-li někdo něco, co byste chtěli vytisknout, dejte prosím vědět. Pro zatím to můžete psát sem, popřípadě, hrozilo-li by větší množství tisknutých věcí, založíme vlastní trellopanel.

Jen pro doplnění: drát je žlutý a tisknutelná plocha necelých 200mm v každém směru.
Pro ilustraci přikládám (děsně mizerné) foto.
20150907_083321.jpg

Před napsáním odpovědi si prosím důkladně přečtěte dané téma. A pro jistotu ještě jednou mezi napsáním a odesláním!

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od simir » 21 zář 2015 11:50

Vítejte u dalšího 3D okénka.

Po základním, ještě však nedokonalém, základním nastavení jsem provedl první pokus o tisk většího "projektu".
Pro tato účely byla zvolena busta "největšího" mistra všech časů a zde je výsledek:
yoda3.jpg
Jistě, není dokonalý (jak jen Yoda nedokonalý být může), ale i tak si myslím, že je to dobrý výsledek. Menším nedostatkem, je hluk, který tiskárna vydává (něco mezi jehličkárnou, modemem a porouchaným terminátorem) a druhým je doba tisku. Yoda vyšel na 3 hodiny 32 minut. Uvnitř je dutý vyplněn šestiúhelníky. Problémové partie jsou tam, kde se rychleji nabírá šířka (tady pod bradou a pod ušima), kde jsou vidět smyčky nedobře vyrovnaného drátu. Toto se dá zřejmě odstranit použitím podpěr, čímž se ale zase protáhne tisk. Další zajimavý parametr je spotřeba drátu, která činila něco přes 16m (drát je 1,75mm silný tryska 0,3mm). Pod nosem je také patrná mezera mezi vrstvami, ale i to by mělo jít odladit. Ještě přikládám jednu fotku z průběhu tisku:
yoda1.jpg
Dalším postupem bude rozchození tiskárny pod desktopem (potřebuje celou dobu kompa), další ladění a testování různých tvarů. Tentokrát ale již vlastního designu. Především bych rád vyzkoušel tisk skořepin a tisk s podpěrou.

To je pro dnešek vše a "Síla Vás provázej!".

agemoo
nebeský/á
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od agemoo » 21 zář 2015 11:57

Tyjo, Yoda s nausnici! :)

co znamena tisk skorepin? Jakoze duty tenky tvary?
SEM SE DA VLOZIT JAKEJKOLIV TEXT NEBO ODKAZ, KTERYM CHCETE SPAMOVAT VSECHNY A VSUDE KDE BUDETE NECO PSAT. JE TO DOBRE, ZE?:)
SAVE THE PLANET - KILL YOURSELF

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od simir » 21 zář 2015 12:01

tak tak...

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od simir » 18 lis 2015 10:51

3D tisk s kontrolovanou elasticitou, kdyby někdo chtěl, mám k tomu i dokument v *.pdf...
https://www.youtube.com/watch?v=T_ibOR2owQc

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od simir » 02 srp 2016 22:11

Po delší odmlce, tu máme opět novinky ze světa 3D tisku.

Původní půjčená tiskárna je sice ještě stále k dispozici, ale odvezl jsem ji do práce, kde jsem ji chtěl doladit za pomoci kolegy. Takhle tam už zevlí několik měsíců a lepší to už s ní asi nebude. Bohužel tiskárna není úplně rozměrově stabilní a její vyladění si myslím nebude legrace. Proto zřejmně tyto pokusy opustím a upnu 3D tiskařské síly novým směrem.

Minulou sobotu jsem při návštěvě jednoho místního plantážníka, s nímž jsem se seznámil přes výrobu elektrovozítek, obdržel rozestavěnou tiskárnu. Tuto tiskárnu má prý již dvě léta v tomto stavu a nemá ji kdo dodělat. Tiskárna je ovšem stavěna vhodnějším stylem a minimálně její HW seřízení bude o mnoho jednodušší. Základ tvoří tuhá konstrukce, vedení je přesné a místo závitových tyčí hýbou osou Z trapézové šrouby. To by mělo zajistit dostatečnou přesnost všech pohybů. Také extrudér je použit komerční a nemusel by proto mít "mouchy vývoje". Osazena je také robustnějšímy krokovými motory a k nim je i nadstavba na Arduino Mega s ovladači. Tady však konstrukce končí a tiskárna postrádá dost důležitých částí. Jmenovitě samotné Arduino Mega, dva ventilátorky pro chlazení a teplotní čidlo pro vytápěnou desku. Deská také není připojená k ovladači, ale to je to nejmenší. Arduino Mega naštěstí mám. V nejbližších dnech se chystám objednat zbývající součástky, aby byla tiskárna kompletní. Poté přijde na řadu trocha toho ryzího bastlení a nakonec to nejdůležitější: odladění samotné tiskárny.

Tímto bych pro dnešek asi skončil a příště se pokusím dodat i nějaké ty fotečky. Tedy tisku zdar a mějte krásné dny!

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od newerMore » 03 srp 2016 12:11

Ahoj :) to je hezke, ze se porad vyvijis, zatimco ja mam dily porad vsudemozne.

Nicmene zaujalo me pouziti trapezovych sroubu, to jako takovychto - http://www.cncshop.cz/trapezove-srouby_c ? Jejich ceny nevypadaji nijak zasadne, takze bych je asi taky poridil. Tuha konstrukce je ale zasadni poznamka, jestli dobre chapu tak klicova vlastnost pro odladovani prvnich chyb... Mas nejake tipy na nejlevnejsi variantu ala hlinikove profily ci neco jineho? Mam tu i nejakou extralevnou svarecku, ale musel bych ji oprasit a naucit se s ni, coz by nebylo vubec od veci ;)

Co se tyce tvych obav s elektrokomponentami, tak Arduino Mega se prodava na aukru za 250,-. Na co ventilatorky? Na CNC drivery? Nestaci pasivni chladice?

Jakou tiskarnu vlastne stavite? Nejaky RepRap?

Kazdopadne drzim palce! ;)
youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od simir » 07 srp 2016 09:40

Ahoj, "vyvíjím" je silné slovo :D. Spis se to snažím někde okopčit...

Je dobré, že se komunita kolem 3D tisku pořád vyvíjí a tak vznikají nové nástroje, které umožňují rozběhat takřka cokoli. Jako příklad bych uvedl online konfigurátor, který vygeneruje kód pro arduino dle zadaných parametrů! Dyl bych sem i odkaz, ale umřel mi HDD kde jsem měl hodně takovýchto věcí a nechce se mi to nyní hledat.

Oproti tomu sem můžu umístit obrázky přislíbené v minulém příspěvku.

Celá tiskárna vypadá takto:
20160807_085555.jpg
Co se té konstrukce týče, tak to že ti extrudér jezdí po celé ploše ve stejné výšce je do začátku super :). Jinak hliníkové profili nejsou úplně nejlevnější, leč asi jedinou dostupnou variantou. Trošku problém je jejich dělení v domácích podmínkách (je to zhola nemožné nařezat přesně :). Dokonce ani průmyslová pásová pila není nejvhodnější, ale asi by to stačilo. Ideální je to říznout buď kotoučem, nebo začistit na frézce. To opět celou konstrukci moc nezlevňuje. Na druhou stranu je dost lidí co odladily i klasickou ze závitovek ... Trapézové šrouby jsou potom samozřejmostí, neboť závitové tyče bývají opět dosti nepřesné. V detailu to potom vypada takto:
20160807_085607.jpg
Jinak nějaké chybějící prvky by měl pán ještě mít, tak toho k nákupu moc nebude. Ventilátorek je třeba na chlazení extrudéru a často se i jeden přidává na zchlazení právě vytištěného materiálu.

Tak zatím ahoj a doufám, že příště už budeme hýbat! Simír

lyn_x
nebeský/á

#10 Příspěvek od lyn_x » 09 srp 2016 22:57

hej, to jsem v dílně neviděl!

Odpovědět