Energetika??

Obnovitelné zdroje energie jako alfa i omega pro udržitelný svět
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lyn_x
nebeský/á
Příspěvky: 715
Registrován: 19 čer 2008 18:37
Bydliště: La Ter'

Energetika??

#1 Příspěvek od lyn_x » 09 črc 2008 17:35

Ano, energetika ;)

Ve většině lidí uvažujících o alternativním způsobu života bude zřejmě tento pojem evokovat negativní asociace. Naše komunita by však, alespoň podle mé představy, neměla být návratem na stromy, a propracované hospodaření s energiemi je důležitým předpokladem (alespoň částečného) zachování životní úrovně, na kterou jsme zvyklí. Mnozí z nás se neobejdou bez elektrických spotřebičů, například počítačů, ale i takový život bez pračky už si dnes málokdo dovede představit. Jistě najdete i mnohé další příklady.

Tím nejdůležitějším "zdrojem" energie pro udržitelný rozvoj jsou úspory. To neznamená, že byste měli v zimě mrznout a po setmění být po tmě, ale spíše to, že si nepostavíte dům, na jehož vytopení v zimě spálíte metrák dříví za den.
Další zdroje energie jsou závislé na konkrétních lokalitách, na některých místech je možné využít vítr, jinde bude vhodný potok apod. Největší potenciál v ČR však má biomasa, to znamená využívání "odpadního" dřeva a zemědělských zbytků z hospodaření, a pro pokrytí celé spotřeby nejspíše také cílené pěstování "energetických" plodin jako jsou šťovík Uteuša, křídlatka, rychle rostoucí topoly apod. Pro udržitelné hospodaření je však nad míru důležité rčení "všeho s mírou", to znamená dát si pozor, abychom se nestali otroky energetických plantáží a také to, abychom nezatěžovali půdu nad mezí trvalé udržitelnosti. Z toho také vyplývá potřeba uzavřeného cyklu hmoty(= mj. živin) - tedy žádné skládkování, ale důsledné zpracování a znovyzapojení odpadu do koloběhu. Jelikož je tento příspěvěk zaměřen na energetiku, jde například o upřednostňování výroby bioplynu před přímým spalováním, jelikož při výrobě bioplynu zůstane většina materiálu v "odpadu" (tzv. digestátu), který je možné opět vrátit do půdy. Samozřejmě, popel po spalování je možné také vracet, postrádá však organickou složku a uhlík a nepřispívá tak ke zlepšení struktury a biologických vlastností půdy.

..to zatím stačí :)Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host