kogen

Obnovitelné zdroje energie jako alfa i omega pro udržitelný svět
Zpráva
Autor
simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

kogen

#1 Příspěvek od simir » 05 srp 2009 15:21

Již nějakou dobu, a někteří to vědí, vyvíjime s Péťou kogenerační jednotku. Jedná se o motor FORD 1.6 D, který chceme přestavět na dřevoplyn s naftou případně dřevoplyn s olejem(fritovacím). Ve finále by to mělo fungovat jako vytápění domu(ů) s přidruženou výrobou elektické energie (cca. 10kW). Tato energie by se nejspíš prodávala poskytovateli elektrické energie (ČEZ).

Připojená fotka asi nikomu nic moc neřekne(jde o umístění chladiče z rostříhané felicie na akci Parou proti ohni, které se někteří z Vás možná zúčastnili :D), ale byla původně určená, aby se Péťa pokochal ;) .

Časem doplním ještě další fotky a doufám, že Péťa nějaký text. Možná sem napsal něco né úplně dobře :oops:.
Přílohy
generatoro-eta.jpg
generatoro-eta.jpg (80.53 KiB) Zobrazeno 3017 x

Nepřehlédněte! vývoj příměstského vozítka pro jednu osobu

Před napsáním odpovědi si prosím důkladně přečtěte dané téma. A pro jistotu ještě jednou mezi napsáním a odesláním!

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

Re: kogen

#2 Příspěvek od simir » 09 srp 2009 11:18

Ahoj všichni máme tu nejčerstvější informace ze světa kogenerace. Dneska ráno sem zapojil chladící okruhy a provedl pokusné nahození motoru. Bez potíží naskočil, leč chladící systém neběžel. Udělal sem na něm nějaké úpravy a snad už to bude v pohodě. No večer se uvidí, měl by přijet péťa se podívat, tak to odzkoušíme spolu. Udělal sem i několik aktuálních fotek tak je sem také přihodím. To je pro tuto chvíli vše. Takže kogeneraci zdar!

Před napsáním odpovědi si prosím důkladně přečtěte dané téma. A pro jistotu ještě jednou mezi napsáním a odesláním!

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od simir » 13 srp 2009 10:03

No, jelikož Péťa nepřijel, tak se žádný pokus nekonal a tudíž nejsou nové výsledky. Tak to možná zkusím nahodit dnes, uvidíme dle času. Alespoň přikládám slíbené fotografie. Ještě bych chtět zajít do sousední výrobny lahůdek, zda by nemohli ulít pravidelně nějaké to množství použitého oleje na provoz kogenu.

A zde již slíbená fota:
Přílohy
kogen3.jpg
kogen3.jpg (135.45 KiB) Zobrazeno 3003 x
kogen2.jpg
kogen2.jpg (139.22 KiB) Zobrazeno 3003 x
kogen1.jpg
kogen1.jpg (74.72 KiB) Zobrazeno 3003 x

lyn_x
nebeský/á

#4 Příspěvek od lyn_x » 13 srp 2009 22:40

Pěknýý. :)) Zasloužíš lízátko. :) Jen bych trošku zkritizoval ty hadice, ale asi to je jen prozatímní řešení.
Mimochodem, dnešním dnem jsem se stal členem komunity armadeus.org (tedy lépe řečeno, poslal jsem žádost o členství), čímž bych měl zhruba do týdne získat právo na výrazné slevy, poté objednám vývojový kit a začnu se seznamovat s hardwarem, který bude sloužit jako řídící jednotka našeho (nejen) kogenu. :)

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od simir » 14 srp 2009 06:45

Nejdřív se opije a pak kritizuje... takový mám nejradši! ;)

Co se týká řídících systémů, hodilo-li by se něco z Foxon, tak tam asi taky budu mít nějakou tu slevičku.

A co se ti na hadicích nelíbí? Je to jediné možné bezinvestiční provedení :).

lyn_x
nebeský/á

#6 Příspěvek od lyn_x » 14 srp 2009 12:51

Na svatbě se musí :)
Bezinvestiční řešení schváleno :) .. ale aspoň na tu spodní větev ty trubky co jsem koupil imho musej vystačit, je tam myslím i jeden díl s vypouštěcím ventilem - je to sice asi zbytečný, ale vypadalo by to víc profi :)

Co se řídících systémů týče, tak už jsem se rozhodl vyzkoušet ten armadeus, je to otevřený projekt založený na mikroprocesoru ARM, který má dobrou podporu - běhá na tom mj. Linux a myslím, že přemluvím i Sqeuaka nebo GNU Smalltalk. Navíc je to nezisková záležitost a jako člen týmu si to můžu koupit za výrobní náklady, tj. se slevou cca 30% (Siemens by mi musel dát slevu hádám tak 95%).

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od simir » 14 srp 2009 19:24

Vypouštění to má ( zas taková lama nejsem :) ) a k trubkám nemám žádné spojovadlo.

Dnes sem provedl další test ze kterého mám dokonce video, jestli bude zájem a někdo mi řekne jak, tak ho můžu překonvertovat a hodit sem. Běží i chlazení což je dobré. Ještě zkusím splašit ventil aby bylo možno provozovat na vice druhů paliv. A s tím vyvstává nová otázka: co s přepadem.
Do naftové nádrže je to asi blbost jelikož by se nafta kontaminovala olejem a ztrácelo by to smysl, do olejové by to zase mělo velkou spotřebu nafty při rozběhu a doběhu. Další možností je nějaký speciální systém, který by to přehazoval v závislosti na aktuálním palivu, ale to sem ještě pořádně nepromýšlel. Tedy uvítám nějaké návrhy. A to je vše přátelé :ugeek: .

lyn_x
nebeský/á

#8 Příspěvek od lyn_x » 14 srp 2009 22:22

A dal jsi tam ten dílek s odvzdušňovacím ventilem? Vzpomněl jsem si, že snad ani nebyl na hadici, ale na kusu trubky, takže by mělo být snadné ho zakomponovat ... pokud se někde nezatoulal.
Na přepínání paliva by to chtělo dva elektromagneticky ovládané trojcestné ventily, což asi nebude úplně zadarmo. :(
Budu asi brzo shánět odpovídající vybavení včetně tepelného výměníku do svého auta, takže zjistím ceny. (stavebnice jsou obvykle za cenu přes 5 tisíc Kč)
Prozatímně by asi stačil jeden ručně ovládaný ventil a přepad vždy do nádrže s olejem - naftové čerpadlo našeho kogenu by nemělo mít s olejem nějaké zásadní potíže, takže jde spíš o propláchnutí při doběhu kvůli korozi a to hlavně pokud bude motor delší dobu odstaven.

ps. šup sem s videem :) jestli si s ním nevíš rady tak mi ho pošli mailem

lyn_x
nebeský/á

#9 Příspěvek od lyn_x » 17 srp 2009 12:30

Tak a konečně zmiňované video od Simíra. Omluvte prosím horší technickou kvalitu záznamu. ;)

ps: soubor je zabalen do zipu kvůli omezením phpBB

ps2: ještě jak jsem na to koukal, nebylo by lepší tu větev s odvzdušňovákem napojit na horní přívod k chladiči a odvzdušňovák umístit tam?
Přílohy
kogen.zip
Reinkarnace aneb Fiesta 1.6D opět v akci
(1.9 MiB) Staženo 199 x

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od newerMore » 18 srp 2009 15:37

hezkýýýý ;-) jen tak dál kluci
youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

Odpovědět