Asi vítr, Máchale

Obnovitelné zdroje energie jako alfa i omega pro udržitelný svět
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
agemoo
nebeský/á
Příspěvky: 632
Registrován: 17 črc 2008 16:49
Kontaktovat uživatele:

Asi vítr, Máchale

#1 Příspěvek od agemoo » 08 pro 2008 09:40

Malá větrná elektrárna v praxi. Kolik vydělá?

Uvažujete o pořízení zdroje obnovitelné energie a přemýšlíte o větru? Vždyť i ČEZ plánuje velké investice do větrných parků. Je ale reálné uvažovat o instalaci malé větrné elektrárny nad vaším domem? Vyplatí se to?

08. 12. 2008 | Jana Poncarová


Ve zkratce:
Jaké jsou možnosti soukromého provozu malé větrné elektrárny v ČR? Zdá se, že využívání větru pro soukromou výrobu elektřiny zůstává stále doménu odlehlých horských oblastí a samot. Ani nové technologické trendy, jako je např. Energy Ball, nejsou schopné zefektivnit výrobu elektřiny a zpřístupnit ji širšímu okruhu soukromých uživatelů.

Ať už se nám to líbí nebo ne, Česká republika nepatří mezi země, které by byly ovívány pravidelným a silným větrem. Tuzemskou situaci není možné srovnávat se státy, jež mají přístup k mořskému pobřeží a mohou využívat sílu mořského větru. I přesto samozřejmě existují místa, kde má smysl o instalaci větrných farem uvažovat (psali jsme o nich v prvním díle seriálu o větrné energii). Podle údajů ERÚ bylo v srpnu 2008 v ČR využito pouze 133 MW větrné energie z celkového potenciálu 900 MW, což víceméně odpovídá odhadovanému 13% využití výkonu větrných elektráren (jde o tzv. koeficient ročního využití).

„Slabý výkon a vysoká cena malých větrných elektráren odsuzují jejich použití jen pro specifické případy.“

Opusťme však uvažování o velkých větrných elektrárnách. tentokrát se zaměříme na poslední trendy v užívání větrného potenciálu pro soukromou výrobu elektřiny. Tedy ty, které si můžete postavit třeba i vy…
Předpoklady pro úspěšný provoz malé větrné elektrárny

Podle velikosti vrtule a výrobní kapacity můžeme rozlišovat tři základní typy větrných elektráren: malé, střední a velké. Malými větrnými elektrárnami nazýváme taková zařízení, jež mají instalovanou kapacitu do 60 kW a průměr vrtule maximálně 16 m. Podtypem v této kategorii jsou tzv. mikrozdroje (s kapacitou do 2,5 kW a průměrem vrtule do 3 m), které jsou užívány zejména pro napájení baterií či domácích elektrospotřebičů. Malé větrné elektrárny od 2,5 do 10 kW slouží hlavně pro vytápění domů či ohřev vody.

Úspěšný provoz mikrozdroje ovlivňuje několik faktorů. Jistě nepřekvapí, že prvním a nejdůležitějším z nich je síla větru v místě jeho instalace. Ta nám totiž napoví, zda je vůbec možné mikrozdroj v dané lokalitě efektivně provozovat. Studie napovídají tomu, že by v místě instalace větrných elektráren měla být rychlost větru 6 a více m/s.

Větrná mapa České republiky Zdroj: Ústav fyziky atmosféry AV ČR
Větrná mapa České republiky Zdroj: Ústav fyziky atmosféry AV ČR

Rychlost větru můžeme změřit anemometrem. Ten je možné běžně zakoupit. Jeho cena se pohybuje kolem jednoho či dvou tisíc korun. Rozběhová rychlost větru u většiny malých větrných elektráren je kolem 3–3,5 m/s. K tomu, aby podaly slibovaný výkon, který by dokázal pokrýt alespoň částečně základní spotřebu elektřiny, je však potřeba vyšší rychlost větru. Zde pochopitelně hlavně záleží na konkrétních parametrech užívaného zařízení.

Důležitým předpokladem efektivního provozu soukromé větrné elektrárny je také místo, v němž je zařízení instalováno. Větrné elektrárny totiž vyžadují dostatečně otevřený prostor, kde nebude větru v jeho proudění bránit žádná překážka v podobě zástavby či stromů. Klíčové také je, aby se nám podařilo získat souhlas příslušného stavebního úřadu a kladné posouzení vlivu nového zařízení na životní prostředí.

Solární energie krok za krokem

*
– Kdy mají obnovitelné zdroje smysl?
– Větrná energie v České republice
– Proč solární energie?
*
– Praktická využitelnost sluneční energie
*
– PRAXE: Solární systém na ohřev vody

Základní typy větrných elektráren pro soukromé využití

V České republice dnes existuje několik výrobců, u nichž je možné zakoupit malou větrnou elektrárnu vhodnou pro instalaci na zahradě. Prodejci nabízí dva základní typy těchto zařízení. Větrná elektrárna s výkonem do 1 kW se stejnosměrným generátorem vytváří napětí 12 či 24 V. Vhodným měničem však lze dosáhnout klasických 220 V. Toto zařízení je možné využívat v izolovaných lokalitách, jež není možné napojit na rozvodnou síť.

Větrné elektrárny s vertikální osou otáčení podobně jako Energy Ball fungují i při nižších rychlostech větru
Větrné elektrárny s vertikální osou otáčení podobně jako Energy Ball fungují i při nižších rychlostech větru

Druhým typem je větrná elektrárna s výkonem více jak 1 kW s asynchronním generátorem. Tu lze doporučit spíše jako doplňkový zdroj, protože je nutné její napojení na elektrickou síť. Ceny větrných elektráren se pohybují v desítkách tisíc korun.
Energy Ball: nový technologický zázrak?

V současné době se však objevil zajímavý trend ve výrobě malých větrných elektráren, který je určen speciálně pro osídlené plochy a městské prostředí. Výrobce nazval toto zařízení Energy Ball podle jeho specifického tvaru. Při rychlosti větru 4 m/s (což je podle Českého hydrometereologického úřadu průměrná celoroční rychlost větru v ČR ve výšce 10 m) je „Energetický balónek“ schopen ročně produkovat 100 kWh. Toto zařízení by mělo být schopno fungovat již při rychlosti větru 2 m/s.
Základní parametry Energy Ball

Stanovený výkon (rychlost větru 10 m/s): 100 W
Maximální výkon při rychlosti větru 17 m/s: 500 W
Rozběhová rychlost větru: 2 m/s
Maximální rychlost větru: 40 m/s
Průměr rotoru: 1,1 m
Povrch rotoru: 1 m2
Výška zařízení Energy Ball V100: 1,3 m
Převodník: 230 V
Minimální životnost zařízení: 25 let
Předpokládaný roční výkon s ohledem na rychlost větru

Průměrná roční rychlost 4 m/s: 100 kWh
Průměrná roční rychlost 5 m/s: 200 kWh
Průměrná roční rychlost 6 m/s: 350 kWh
Průměrná roční rychlost 7 m/s: 500 kWh

Zdroj: Home Energy

Energy Ball vyrobí ročně 100-500 kWh elektřiny
Energy Ball vyrobí ročně 100-500 kWh elektřiny
Vyplatí se Energy Ball v českých podmínkách?

Jednou z výhod Energetického balónku oproti běžným mikrozdrojům je skutečnost, že je možné ho instalovat i v hustěji zastavěných oblastech, např. na střeše budov. Praktickou otázkou však zůstává, zda se toto malé zařízení vyplatí? Uveďme krátký příklad. Koupili jsme si Energetický balónek a umístili ho na místo, kde je průměrná roční rychlost větru 4 m/s. Ročně by nám měl tedy vyrobit asi 100 kWh elektřiny. Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) spotřeboval v roce 2006 průměrný Čech asi 1 480 kWh elektřiny. Pokud by chtěl být každý z nás energeticky samostatný, musel by vlastnit necelých 15 takovýchto zařízení.

5 iluzí o obnovitelných zdrojích

*
Jsou nevyčerpatelné
Jsou snadno dostupné
Jsou čisté
Jsou levné
V budoucnu nahradí stávají energetické zdroje

Cena 1 kWh je pro rok 2009 v ČR asi 4,65 Kč. Průměrného občana tedy elektřina v tomto roce bude stát zhruba 6 882 Kč. Cena jednoho Energetického balónku se pohybuje kolem 5 000 eur (zhruba 130 000 Kč). Je tedy jasné, že investice je velice nevýhodná, i když započítáte garantovanou výkupní cenu (2,34 Kč/kWh) nebo sníženou spotřebu a zelený bonus (1,63 Kč/kWh). Nutné je také počítat s jeho životností, která je, podle výrobce, minimálně 25 let.

K uspokojení spotřeby jedné domácnosti by bylo třeba desítek malých větrných turbín
K uspokojení spotřeby jedné domácnosti by bylo třeba desítek malých větrných turbín

Doba, kdy se vyplatí vlastnit soukromý mikrozdroj vyrábějící větrnou energii, zatím nenastala. Pokud nevlastníte samotu někde v Krušných horách či nebydlíte v odlehlých lukách, kde se prohání silný vítr, nemá pro vás soukromá větrná elektrárna žádný smysl (pokud nejste nadšencem). Nové produkty typu Energy Ball mohou získat všeobecnější využití tehdy, až dojde k výraznému nárůstu cen elektřiny, výkonu zařízení a současně k poklesu cen těchto výrobků. Svoji roli zde sehrají i ceny ropy a dalších fosilních paliv. Zatím lze tyto nové technologie doporučit pouze pro taková místa, která není možné napojit na rozvodné sítě. A i zde se nabízí jako výhodnější řešení solární energie. I ta ostatně v praxi řešení pro běžné spotřebitele necílí primárně na fotovoltaiku (tj. výrobu elektrické energie), ale spíše na ohřev vody v solárních kolektorech, který je účinnější.


original v psane verzi a s obrazky:
http://www.nazeleno.cz/energie/mala-vet ... ydela.aspx


SEM SE DA VLOZIT JAKEJKOLIV TEXT NEBO ODKAZ, KTERYM CHCETE SPAMOVAT VSECHNY A VSUDE KDE BUDETE NECO PSAT. JE TO DOBRE, ZE?:)
SAVE THE PLANET - KILL YOURSELF

Uživatelský avatar
simir
konstruktér
Příspěvky: 461
Registrován: 11 črc 2008 11:36
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi vítr, Máchale

#2 Příspěvek od simir » 21 úno 2011 14:16

Na druhou stranu se dá vyrobit větrná elektrárna s velmi nízkými naklady (kolem 1000kč). Samozřejmě to počítá s nakupováním dílů na šroťáku, ale to přeci nevadí. A takováto elektrarnička se již dle mého soudu vyplatí.

Uživatelský avatar
lyn_x
nebeský/á
Příspěvky: 715
Registrován: 19 čer 2008 18:37
Bydliště: La Ter'

Re: Asi vítr, Máchale

#3 Příspěvek od lyn_x » 22 úno 2011 15:32

jojo, dojezd na ruinách zašlé slávy

Uživatelský avatar
simir
konstruktér
Příspěvky: 461
Registrován: 11 črc 2008 11:36
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi vítr, Máchale

#4 Příspěvek od simir » 01 lis 2013 08:56

sice to nema nic společného s energetikou, ale s větrem ano
http://www.nazeleno.cz/nazelenoplus/tyh ... zitek.aspx
Nepřehlédněte! vývoj příměstského vozítka pro jednu osobu

Před napsáním odpovědi si prosím důkladně přečtěte dané téma. A pro jistotu ještě jednou mezi napsáním a odesláním!

Uživatelský avatar
lyn_x
nebeský/á
Příspěvky: 715
Registrován: 19 čer 2008 18:37
Bydliště: La Ter'

Re: Asi vítr, Máchale

#5 Příspěvek od lyn_x » 06 lis 2013 07:55

úlet :))

Uživatelský avatar
newerMore
mimozemský/á
Příspěvky: 811
Registrován: 19 čer 2008 19:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi vítr, Máchale

#6 Příspěvek od newerMore » 24 lis 2013 03:55

Tyjo :) úžasná dynamika větrného umění...
youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

Uživatelský avatar
simir
konstruktér
Příspěvky: 461
Registrován: 11 črc 2008 11:36
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi vítr, Máchale

#7 Příspěvek od simir » 05 lis 2015 14:16

Další téma k oživení.

Jelikož doma začínám experimentovat s OZE a solární panel se již třese ve voze PPL, je další volbou MVE. To je zkratek :D.
Můj záměr je navrhnout, vyrobit a instalovat MVE s výkonem kolem 40W max. Tuto hranici volím proto, že s víše zmíněným panelem se třese i regulační jednotka k nabíjení baterie, jenž má právě takovéto maximum. Využití bych pro začátek viděl v napojení na část světel u nás doma, která jsou již nyní v provozu na 12V. Výhodou takto malého výkonu budou i malé rozměry výsledného zařízení, které bych chtěl instalovat na střechu našeho domu. Malé rozměry = malá síla do ukotvení = jednodušší montáž (krutá rovnice :).

Co se týče konstrukce, volil bych zřejmě savoniův rotor. Pro inspiraci a v případě potřeby trošky teorie je tu tento odkaz. Popisovaný rotor je však na můj vkus trochu moc úzký a raději zvolím nižší a širší. Jako hlavní výhodu bych bral možnost ukotvení rotoru letmo za spodek. Z důvodu optimalizace návrhu by bylo dobré umístit na střechu anemometr a provést dlouhodobější sledování rychlosti větru v místě předpokládané instalace. Bohužel, žádný takový nemám a proto jestli jej někdo máte a můžete postrádat, dejte vědět.
Nepřehlédněte! vývoj příměstského vozítka pro jednu osobu

Před napsáním odpovědi si prosím důkladně přečtěte dané téma. A pro jistotu ještě jednou mezi napsáním a odesláním!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host