Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

Obnovitelné zdroje energie jako alfa i omega pro udržitelný svět
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
newerMore
mimozemský/á
Příspěvky: 811
Registrován: 19 čer 2008 19:13
Kontaktovat uživatele:

Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

#1 Příspěvek od newerMore » 01 pro 2008 13:31

S nástupem mobilních zařízení (telefonů, kapesních počítačů apod.) se čím dál více řeší jejich výdrž. Navyšování kapacity baterií tento problém řeší jen částečně a tak se stále hledají nové způsoby, jak snížit odběr energie jednotlivých částí těchto zařízení. To má samozřejmě dopad i na přístroje připojené přímo do sítě, které mají čím dál menší odběr proudu, přestože nabízí výkonější a modernější možnosti využití. Nejen díky tomu, stolní počítače zcela mizí a zaměstnancům i ve firmám se stále častěji nabízí možnost pracovat na notebookách, které pak mohou využívat mimo pracovní prostředí i doma pro osobní účely. Dnešní průměrný notebook s novou baterií vydrží zhruba 2 hodiny při nenáročném zatížení. Avšak výrobci nejen procesorů se pouští stále hlouběji do neprobádaných oblastí využití energie a na trh se dostávají zařízení s velmi malou spotřebou. To snad bude mít časem za cíl vytvořit malý lehký počítač, který by vše, co uživatelé potřebují a vstřebat tak do sebe všemožná zařízení, které si dnes většina lidí pořizuje samostatně, jako mobilní telefon, MP3 přehrávač pro poslech hudby, televize s DVD rekordérem, počítač pro surfování na Internetu, zábavu zajišťující herní zařízení, GPS navigace atd. Bohužel elektronika se stále vyrábí spíše na spotřebu podporujíce ekonomický trend neustálého obchodování s čím dál většími nesmysly, a tak nejsou vyjímkou výrobní procesy zaručující jen určitou trvanlivost výrobkům, aby si uživatelé po této době museli koupit nová zařízení. Nejhorší na všem je, že zrecyklovaných zařízení je mnohem méně, než které putují po prvních měsících do odpadkového koše. Pochybuji, že bychom byli schopni vyrábět vlastní počítače nebo dokonce procesory, avšak je vhodné se zamyslet nad tím, jak dlouho případná nově zakoupená zařízení vydrží a jak je bude možné využít či recyklovat poté. Toto téma by nemělo být zaměřeno na recyklaci přístroje, spíše jsem chtěl nastínit nutnost snižování spotřebované energie, kterou budeme sami muset vyrobit. Jelikož samotná výroba a provoz počítačů mají také svůj dopad na životní prostředí, přitom mnohdy naprosto zbytečně. Například kupovat dnes obrovský stolní počítač za stejnou cenu podobně výkoného notebooku s mnohem menší spotřebou může snad jedině ignorant, který o ekologii v elektronice nechce ani slyšet.

Vzhledem k tomu, co je dnes na trhu tu udělám menší reklamu na ultramobilní notebooky Asus řady EEE. Například model 900A má rozměry pouhých 22,5 x 17 x 3,13 cm, váhu 1,1kg, displej 8,9" s maximálním rozlišením 1024x600 a s baterií 6600mAh vydrží 4 až 7 hodin. Jeho cena je v tuto chvíli 8.256 Kč s DPH. Obsahuje procesor Atom firmy Intel, který je výsledkem snahy Intelu o velmi úsporný mobilní procesor, přestože jeho frekvence 1,6Ghz je dostačující pro práci většiny lidí. Tato varianta obsahuje 16GB disk SSD bez pohyblivých částí, který má velmi malou spotřebu energie a oproti klasickým diskům s elektromotorkem je výrazně rychlejší. Existují i jiné varianty, například Asus EEE s 10" displejem a se 160GB klasickým diskem s elektromotorkem a přesto sníženou spotřebou oproti běžným diskům s motorkem, avšak oproti verzi s SSD diskem těch 7 hodin práce asi nevydrží. Kdyby 16GB SSD disk nestačil a přesto jste měli o tuto variantu zájem, je spousta dalších možností kam data ukládat. Například na malou paměťovou kartu A-DATA 16GB za 953 Kč s DPH, na flash paměť na klíčích. Asi nejlepší možnost je pak ten velký disk mít připojený externě (160GB disk od Western Digital o velikosti 2,5" vyjde zhruba na 1.500,- s DPH) pomocí USB adaptéru za párset korun. Notebook neobsahuje žádnou CD ani DVD mechaniku a tak je potřeba si k němu dokoupit nějakou externí. Například LG Drive GP08LU LightScribe za 2 tisíce Kč s DPH, která se připojuje do USB portu a je z něj zároveň napájena, takže mechanika nepotřebuje žádný další napájecí adaptér, který by vyžadoval zapojení do elektrické sítě. Jistě se dá ale najít mnohem levnější mechanika bez technologie LightScribe umožňující tisk na speciální média. Notebook má dále celkem standardní vybavení a to operační paměť 1GB, grafickou kartu Intel GMA950, WiFi i Bluetooth, síťovou kartu, webkameru 1,3Mpix, mikrofon, 2 reprodukty a výstup na sluchátka, čtečku paměťových karet MMC/SD(HC)/MS(PRO), 3 USB porty, VGA konektor na připojení monitoru.

Domnívám se, že jediný takový notebook by mohl být ve vesničce sloužit jako server obsluhující množství elektronických čidel od hydrometeorologické stanice přes senzory pro teplotu ohřívané společně rozvedené teplé vody, měření spotřeby energií, řízení větrné elektrárny a výroby elektřiny pomocí dalších zdrojů i řízení veřejného osvětlení po uložená společná data i obsluhu projektoru a repro soustavy ve společenské místnosti, kde by se mohly promítat filmy a hrát reprodukovaná hudba a jeho spotřeba by byla se současnými možnostmi naprosto minimální.


youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

Uživatelský avatar
simir
konstruktér
Příspěvky: 461
Registrován: 11 črc 2008 11:36
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

#2 Příspěvek od simir » 15 led 2009 16:06

Taky záleží na tom, co chceš na tom kompu dělat. Pokud na něm chceš dělat "nějakou práci" (konstrukce, výpočty, atp.) nebude zmiňovaný Asus EEE dostačující a bude třeba výkonějšího stroje. Také 8,9" display není na práci (konstrukce) zrovna vhodný.
Na řízení různých čidel a podobných zařízení bych spíš navrhoval jednodušší řídící systém (8-bit, PIC nebo podobně).
Nepřehlédněte! vývoj příměstského vozítka pro jednu osobu

Před napsáním odpovědi si prosím důkladně přečtěte dané téma. A pro jistotu ještě jednou mezi napsáním a odesláním!

Uživatelský avatar
lyn_x
nebeský/á
Příspěvky: 715
Registrován: 19 čer 2008 18:37
Bydliště: La Ter'

Re: Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

#3 Příspěvek od lyn_x » 16 úno 2009 15:05

Jo, já chci taky pořádnou mašinu s velkým displayem :)) Ach ta skromnost :D
Btw. v blízké době(2010-11 ... ale uvidíme jak se bude vyvíjet trh, možná se plány ještě změní..) můžeme očekávat OLED displaye, které jsou dalším krokem ve vývoji displaů, tentokrát už ne LCD (jedná se o matici mikrskopických LED diod). Ty přinesou lepší barvy, vyšší životnost a nižší spotřebu (není podsvícen celý display, černé plochy nespotřebovávají energii..). Na menší počítače - čtení/psaní dokumentů - budou časem možná k dostání pasivní displaye.

No ale to bylo trochu off-topic. Původně jsem chtěl jen napsat, že (imho) dobrým řešením jak úspory energie, tak pořizovacích(a tedy i výrobních) nákladů na počítače, by bylo zřídit CPP (Centrální Počítač Paconunu) v kombinaci s thin klienty(http://www.emag.cz/pano-nebo-nano/, http://www.asm.cz/zbozi/tc-361ce-e-500m ... mount.html apod.).
To v praxi znamená vesničku zasíťovat, což bude asi tak jako tak, místo počítačů pořídit jen takovéto krabičky s displayem a klávesnicí a vše napojit na CPP, což je nějaký výkonný server. V případě nutnosti upgradu se pak upgraduje jen jeden počítač, ten je možné také automatizovaně zálohovat atd. Dostupný výkon pak bude po většinu času také větší, než kdybyste měli nějaký svůj.

Uživatelský avatar
agemoo
nebeský/á
Příspěvky: 632
Registrován: 17 črc 2008 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

#4 Příspěvek od agemoo » 06 říj 2010 19:43

ja myslim, ze se vase myslenky daji spojit:)
a pokud jde o mne, psaci stroj co zvladne net a CSko a par lidi co si ho po vecerech zahrajou a jsem spokojenej

jen jsem chtel puvodne reagovat na nadpis....imho to JEDINE je tam lehce prehnany....prave s tim, ze bych videl CPP jako jednu z rekneme dvou vyjimek....kdy jedna by slouzila jako studena zaloha pro pripady nejakyho _pocitani_....a tim neni mysleno jen pro ucely vnitrovesnickovy.....vypocetni vykon se s nedostatkem energii a obecnym priklonem k nizkovykonovym uspornym zarizenim stane lepe a lepe cenenou komoditou...samozrejme "hlavni hraci na trhu" budou vypoctovy farmy, ale k tem nebudou chodit lidi co "si potrebujou vyrendrovat navrhy", otestovat nejaky modely atd....zkratka by se dal ten vykon barterovat v okoli za podkovy treba:)

Uživatelský avatar
newerMore
mimozemský/á
Příspěvky: 811
Registrován: 19 čer 2008 19:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

#5 Příspěvek od newerMore » 30 říj 2010 15:31

Právě že náročný výpočetní výkon se dá sehnat z nevyužitého výkonu běžících počítačů po celém světě... Např. Boinc je hezkou ukázkou toho, že tenhle výkon ležící ladem je podstatně větší a mnohonásobně efektivnější než jakákoli server farma (spravovaná zbytečně zatíženými lidmi, napájená z několika zdrojů se šílenými jističi, zálohovaná akumulátory a dieselovými agregáty, zabírající další místo na planetě, atd. atd.). Myslím si, že pro vesničku bude úplně stačit jeden virtuální servřík za pár dolarů někde v USA nebo trochu dráž v ČR kde poběží web, poštovní služby případně další služby zajišťující jednodušší online komunikaci vesničky s okolním světem... a přímo ve vesničce pár počítačů v domečkách lidí, kteří je budou prostě mít... Ale pokud by se někde instaloval nějaký veřejný počítač, u vstupní brány, ve společenských prostorách alá čajovnokavárna apod. tak si prostě myslím, že je naprosto zbytečné pořizovat desktopy a LCD monitory, když se prostě může pořídit levný a efektivní notebook s externí klávesnicí a myší, na kterém si sice Vašku ani to CSko nezahraješ, ale vše co potřebuješ pro komunikaci nebo získání informací Ti zajistí. Prostě si myslím, že budování další serverovny v takové vesničce je zbytečné a pokud by měl být nějaký výkonější počítač s kvalitnější grafickou kartou nebo CPU, tak bych ho viděl maximálně ve společenské místnosti s projektorem kde by se promítalo / seminářovalo / prezentovalo... Jasně, že co kdo bude mít doma je jeho věc. Šlo mi spíš trochu o uvědomění si toho, že současná civilizace ve které žijem si klidně předimenzovává co může, těží z konzumu a často zhýralého potěšení... a pokud bude mít v baráčku každý megapračku, sporák, tři compy a dvě televize, tak rovnou můžem nechat namontovat na každý domeček elektroměr od ČEZu, připevnit vedle domovních dveří cedulky s číslem popisným a orientačním a chodit se do čajovny bavit o tom kolik kdo tenhle měsíc bude které instituci či firmě platit na složenkách ;) :o tedy žádná změna...

Uživatelský avatar
lyn_x
nebeský/á
Příspěvky: 715
Registrován: 19 čer 2008 18:37
Bydliště: La Ter'

Re: Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

#6 Příspěvek od lyn_x » 01 lis 2010 17:15

No, u projektů typu BOINC je sice dostupný výkon obrovský, větší než cokoliv představitelného jako vesničkový CPP, nicméně je bohužel využitelný jen pro velice specifické aplikace. Už třeba jen to provozování Catie nebo ProE je tímto způsobem nerealizovatelné, na ty je potřeba poměrně solidní početní i grafický výkon bez latencí. A jelikož i takové aplikace zřejmě budem provozovat, stále zůstává otázka, zda tento výkon poskytnout jen "vyvoleným", kteří jej budou potřebovat. (minimálně 1 počítač pro simíra, jeden k projektoru), nebo zda zařídit sdílený server (protože síť předpokládám existovat bude).
Nevím, nebráním se ničemu, je to otázka diskuse - ale popravdě bych řekl, že je trochu předčasná, v době kdy budem toto řešit bude na trhu jiný hardware i software(například by mě zajímalo, jak si s distribucí výkonu 30ti počítačů na úrovni P200 přes 1Gbit ethernet poradí Plan9 nebo podobný OS, jak si s tím samým úkolem poradí s 10Mbitem, s 1Mbitem..).

Uživatelský avatar
agemoo
nebeský/á
Příspěvky: 632
Registrován: 17 črc 2008 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

#7 Příspěvek od agemoo » 02 lis 2010 00:14

like

Uživatelský avatar
lyn_x
nebeský/á
Příspěvky: 715
Registrován: 19 čer 2008 18:37
Bydliště: La Ter'

Re: Počítač? Jedině s velmi nízkou spotřebou!

#8 Příspěvek od lyn_x » 03 lis 2010 17:13

må ikke tildekkes

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host