Budiž světlo-oheň, žárovky, zářivky, úsporné žárovky, diody

Obnovitelné zdroje energie jako alfa i omega pro udržitelný svět
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
newerMore
mimozemský/á
Příspěvky: 811
Registrován: 19 čer 2008 19:13
Kontaktovat uživatele:

Budiž světlo-oheň, žárovky, zářivky, úsporné žárovky, diody

#1 Příspěvek od newerMore » 01 pro 2008 12:19

Mě osobně přijde světlo z ohně jako vůbec nejlepší zdroj světla v noci. Bohužel aby bylo dost světla z plamene, musí toho hodně hořet. Oproti tomu žárovka, tak jak nás o ní učili už od základní školy, je hořící wolframové vlákno v uzavřené baňce bez kyslíku, kde nemůže přehořet. Místo zapalovače se rozžhaví průchodem elektrického proudu a její svítivost oproti několika svíčkám je mnohem větší. Přesto tepelná energie z těch několika hořících svíček by dost možná dokázala tu žárovku napájet. Pokud ne klasickou žárovku, tak určitě úspornou žárovku kde svítí plyn průchodem elektrického proudu.
Všechny zmíněné varianty však spotřebovávanou energii převádějí mnohem více na teplo než na světlo a proto je jejich spotřeba stále zbytečně vysoká. Kdyby se energie v nějaké podobě (například elektrická) převáděla pouze na světlo a nikoli na teplo, nebylo by té energie potřeba tolik. Proto se v dnešní době čím dál více začínají použivat vysokosvítivé diody známé také jako LED. Jejich nabídka je velmi široká a stále se rozšiřuje. Od malých vysosvítivých diod, kterých se na tištěný spoj dají přiletovat desítky až stovky, po super LED. I oproti úsporným žárovkám mají zlomek spotřeby elektrické energie a jejich životnost se udává v desítkách let. Zahradní svítilny se solárním článkem, který přes den ze slunečního světla vyrobí elektrickou energii uchovávánou v baterii, se v noci stane zdrojem světla bez nutnosti připojovat k jinému zdroji energie, tedy světlo pouze za pořizovací cenu.
Nevýhodou diod, stejně jako každého umělého zdroje je jejich světelné spektrum. Kdyby se začaly vyrábět diody se spektrem podobným slunečnímu světlu, pak si myslím, že půjde o ideální ekologický zdroj světla.
Zářivky zcela zavrhuji kvůli jejich "blikavosti". V zářivkách podobně jako v úsporným žárovkách světlo vydávají vzácné plyny průchodem elektrického proudu, avšak je u nich velmi patrná frekvence elektrické sítě 50hz (50x za vteřinu se rozsvítí a zhasnou) a tak jsou pro oči i psychiku poměrně agresivní.

V ideálním případě samozřejmě budeme kombinovat různé způsoby osvětlení podle aktuální potřeby a situace :-)


youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

Uživatelský avatar
lyn_x
nebeský/á
Příspěvky: 715
Registrován: 19 čer 2008 18:37
Bydliště: La Ter'

Re: Budiž světlo-oheň, žárovky, zářivky, úsporné žárovky, diody

#2 Příspěvek od lyn_x » 01 srp 2009 16:59

Tak.. jen pro upřesnění, zdroje, které vyzařují na základě vysoké teploty(čehokoliv, ať už jde o wolframové vlákno, hořící plamen, nebo Slunce), nazýváme inkadescentní (je to trochu zjednodušené, navíc s hořícím plamenem to je imho ještě o něco složitější). Takové zdroje mají spojité spektrum, zabarvené v závislosti na teplotě od rudé až po zelenavou, modravou a dále. Obecně člověk takové spektrum vnímá jako příjemnější, než spektrum nespojité(LED, zářivky, výbojky). Podání barev je také lepší.
Ovšem přeměňovat teplo na el. energii(například pálit dřevo) a poté zpět na teplo, abychom mohli svítit, je poněkud barbarské(ačkoli to tak děláme i teď).
Inkadescentním zdrojem je například i plynová lampa, která na tom s účinností není o mnoho hůře než obyčejná žárovka, můžeme ovšem vynechat mezistupeň přeměny tepla na elektrickou energii a tím celkovou účinnost dokonce zvýšit. Navíc v zimním obodobí, kdy je potřeba umělého osvětlení největší, nám nízká ůčinnost svítidel nemusí vadit - teplo(nejen) ze svítidel sníží potřebu dodatečného vytápění obydlí.
Obyčejné žárovky pak mají také tu výhodu, že se jedná o jenoduchou a výrobně nenáročnou technologii bez použití toxických materiálů a složité elektroniky, jak je tomu především u úsporných "žárovek", resp. kompaktních zářivek, obsahujících různé luminofory, elektronické předřadníky na jedno použití a především rtuť.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host