Včelařství

Permakulturní pěstování zemědělských plodin a chov milovaných zvířat
Zpráva
Autor
lyn_x
nebeský/á

Re: Včelařství

#11 Příspěvek od lyn_x » 29 srp 2014 12:08

vcelky_20140508.jpg
Fotka plástu .. Cvikov 5. 8. 2014
Přílohy
vcelky_podmet.jpg
Stejné včelstvo v podmetu - 24. 8. 2014

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od newerMore » 29 srp 2014 16:04

pěkně vystavěný podmet ;-)
youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

lyn_x
nebeský/á

#13 Příspěvek od lyn_x » 01 zář 2014 03:41

Nojo, jsou to holky divošky. :) Podmet je možná špatnej název - je to prázdnej nástavek (resp. tři, ale jen jeden "nakukovací") pod úrovní česna. Většina plástů vypadá tak jako ten vytaženej - ten rámeček je optimal, tj. 17cm výška.
Tyhle aspoň byly trochu vstřícný a postavily to rozebiratelně. Jeden roj na loučkách tak milej nebyl... jsem zvědavej, co s tím budu na jaře dělat. :D

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od newerMore » 19 zář 2017 01:32

Stress and honey bees aneb co člověk provedl a provádí včelkám...

... a to tam chybí ještě spousta dalších vlivů jako třeba jak lidé kácí každý kousek lesa, takže nějaké "staré" stromy s dutinami (aby měli včelky kde vůbec žít po svém 900ti miliónletém vývoji vůbec ještě kde žít) jsou z 99% passé, vlivy na skladbu pilu, vliv na jejich citlivé čichové receptory změnou ovzduší díky ropným spalovačům, atd. atd.
youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

lyn_x
nebeský/á

#15 Příspěvek od lyn_x » 22 zář 2017 11:44

Dobré shrnutí, i když je z něj dost cítit předem daný cíl a některé závěry či myšlenkové postupy se mi jevily jako spekulativní. Především ten vliv dutiny se v praxi ukazuje jako nepříliš podstatný - včely i samy o sobě osidlují širokou škálu dutin, jakkoliv pro (u nás "vyhynulou") včelu je dutina stromu nejpřirozenější. Jsou zdokumentované případy, kdy se včelstvo zabydlelo volně pod větví, chráněné jen částečně před deštěm. V mrtvém stromu pak neplatí ta stabilizace teploty transportem vody a metabolickými procesy (v zimě stejně velmi utlumenými). V úle navíc včelstvo temperuje jen oblast chomáče, izolovaného včelím dílem a především těly včel samotných. Ukazuje se, že izolované úly mají mnohdy spíš negativní dopad na vitalitu a zimní spotřebu včelstva. Je to ovšem individuální, záleží jak na včelstvu, tak na stanovišti. Není také pravda, že divoké včely vytvářejí vždy slabá včelstva.

Samozřejmě umístit včelstvo na střechu rozpáleného věžáku ve městě je určitě stresující a zatěžuje včelstvo zbytečně vydanou prací na klimatizaci prostoru, kromě dalších stresů (znečištěné prostředí, roztroušená pastva).

U ostatních negativních vlivů asi není co řešit, jsou neoddiskutovatelné. Dnes a u nás to jsou asi především:

1. narušování přirozené dynamiky vývoje včelstva, jeho plodování a zimování včelařem (podněcování, medobraní, pozdní krmení, rotace nástavků aj.)
2. šlechtění se sledováním nesmyslných vlastností včelstev (barva, loketní index, intenzivní plodování, extrémní mírnost, rychlý jarní rozvoj, schopnost zimovat na cukru aj.)
3. subletální dávky přímo aplikovaných "léčiv" (rozuměj různých pesticidů, u nás především amitraz, tau fluvalinát, kyselina mravenčí; u "alternativních" včelařů pak esenciální oleje jako thymol aj., kyselina šťavelová, kyselina mléčná aj.)
4. subletální dávky pesticidů ve stravě a vodě (gutační voda z porostů ošetřených neonikotinoidy, pyl a nektar s obsahem pesticidů)

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od newerMore » 22 zář 2017 17:54

Z Afriky i Indie jsem viděl včely zabydlené jen na větvích, z Nepálu v obrovských jeskyních. U nás je zjevně větší problém se zimou, obzvlášť v těch již neexistujících lesích a proto potřebujou někam zalézt, kde nebude alespoň foukat chadný vítr a kde včelstvo udrží teplo.

Nicméně ještě jsem si vzpomněl na jeden vliv, který mi přišel brutální (pokus se nebrat si to osobně) a tím bylo světlo. Na jednu stranu chápu, že mají dělnice rády světlo a tak jim nějaký chvilku otevřený úl nemůže vadit, dokonce se v zimě zjevně nahřívají na Slunci podobně jako mouchy nebo mravenci a přenáší teplo do úlu vlastním tělem. Z nějakého důvodu ale přece musí být přirozeně ve tmě (podobně jako všechna zvířata co se klubou z vajíček, jsou schována "uvnitř" matky, apod. narozdíl od množení jaké pozorujem u dělení buněk, rostlin, či hub) a teď mi dochází, že v té tmě jsou tedy vlastně především nevyvinuté larvičky. Nemůže mít na genetiku včel vliv třeba i ten šok způsobený světlem samotným (především asi UV zářením) pronikajícím tam, kam po stovky miliónů let světlo nepronikalo a kde na něj nejsou v prenatální fázy vlastně vůbec připraveny? A ke všemu včelaři ty včely otevírají zpravidla když je dopadající záření ze Slunce velmi silné, když je pro ně "hezky". Prostě si představ, že tě někdo před porodem párkrát vyndá mamince z bříška. I když tvoje lidská kůže má přitom už od pár měsíců jistě mnohem lepší ochranu proti takovým vlivům. Od chvíle kdy jsem se setkal s včelařením, tak mi tohle přišlo jako jeden z nejbrutálnějších věcí. Vše další bylo jen potvrzením včelařova nesoucitu a nevnímavosti. Píšu to proto, že by mi pořád přišlo mnohem humánější jim "krást" med nějakou autonomní teleskopickou hadičkou, než do nich lézt. Pokud je teda pro člověka opravdu nutné jim ten med další desetiletí krást. Imho by takový o řád opatrnější přístup ke včelstvu odhalil mnoho dosud přehlíženého...
youtube?4qOvd1E_i7I

lyn_x
nebeský/á

#17 Příspěvek od lyn_x » 23 zář 2017 00:43

Ten zdokumentovaný případ je z ČR, bohužel díky vandalismu nevíme, jak by se včelstvo zachovalo dál, zda-li by na větvi i zimovalo - ale podle všeho se k tomu chystalo.

Že by dělnice přenášely teplo jako mravenci jsem nikdy nepozoroval ani nečetl. Rozborka plodiště je určitě docela solidní stres, ale zřídka kdy nutný. Zpravidla při řešení nějakého kritického stavu, kvůli diagnostice nebo odstranění plodu, nebo z důvodu odběru larviček pro odchov matek. Že by ale měla přímý destruktivní vliv na larvičky, to není pozorováno. Přímému oslunění nezavíčkovaného plodu se pokud možno předchází.
Ideál je samozřejmě nějaké brtničení s jedním zásahem za rok, problém je, že se bez trochy šťourání nic nenaučíš. A taky to, že ty včely prostě nepřežijou, situace je bohužel opravdu dost katastrofální.

lyn_x
nebeský/á

#18 Příspěvek od lyn_x » 24 zář 2017 00:43

Odpovědět