Koně

Permakulturní pěstování zemědělských plodin a chov milovaných zvířat
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Razielka
říční
Příspěvky: 29
Registrován: 19 čer 2008 20:12
Kontaktovat uživatele:

Koně

#1 Příspěvek od Razielka » 20 črc 2008 14:55

už jsme s lynxem mluvili o koni na tahání dřeva, protože s ovečkama by to bylo o nervy ;)

ale já bych chtěla konika i na ježdění a myslim, že nebudu jediná, takže bychom si jich pár pořídit mohli, ne?

Vidim to na Friesian :) prostě k frýzským ovcím Frýzského koně....

ObrázekUživatelský avatar
newerMore
mimozemský/á
Příspěvky: 811
Registrován: 19 čer 2008 19:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Koně

#2 Příspěvek od newerMore » 20 črc 2008 15:38

;-))) tebe to Holandsko-Dánsko nějak chytlo... a jsem pro ;)
youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

Uživatelský avatar
Razielka
říční
Příspěvky: 29
Registrován: 19 čer 2008 20:12
Kontaktovat uživatele:

pracovní kůň

#3 Příspěvek od Razielka » 20 črc 2008 15:58

Ještě dříve než si pořídíme koně, musíme věnovat velkou pozornost výstavbě a vybavení stáje. Stáj by měla být postavena pokud možno na suchém, vyvýšeném místě a užitkový prostor na jednoho koně by měl činit 7,5 m čtverečních. Teplota ve stáji by měla být 10 - 15°C, neměla by přesáhnout 25°C a poklesnout pod 6°C. Relativní vlhkost činí 85%. Také musíme dát pozor, aby ve stáji nebyl průvan, neboť kůň průvan nesnáší. Je-li to možné, měla by být stáj obrácena ke slunci, neboť sluneční paprsky koním velmi prospívají.
Taky by tu měl být prostor na seno a slámu, místnost pro oves a další součásti potravy a místnost pro výstroj - tj. sedlovna a postrojovna. Tyto dvě místnosti by měly být dobře větratelné a každý kůň by v nich měl mít svůj věšák se jmenovkou. Ve větších stájích musí být šatna a sprcha pro jezdce, umývárna pro mytí koní, aby jim bylo možno omýt ocas a kopyta a v létě celého koně teplou vodou.
Stáje mohou být vybaveny boxy, stáními nebo můžeme zvolit volný způsob ustájení.

Volné stáje
slouží k ustájení plemenných klisen (jalových, březích i se sajícími hříbaty) a jednotlivých ročníků hříbat. Koně se pohybují volně a uvazují se jen v době krmení. Žlaby jsou zabudovány podél dlouhých stěn a objemná suchá píce se klade na podestýlku do řady uprostřed stáje.
Stání
slouží převážně pro užitkové koně. Je méně komfortní, neboť koně jsou uvázáni za ohlávku vazáky ke žlabu. Jednotlivá stání jsou od sebe oddělena dřevěnými nebo kovovými přívorami (na konci mají řetízky na zavěšení) nebo plnými stěnami. Šířka jednoho stání je 150 - 180 cm a délka 270 - 300 cm. Žlaby jsou kameninové umístěné ve výšce asi 100 cm.

Stání je zapotřebí čistit každý den. K usnadnění práce je dobré mít úplnou soustavu stájových pomůcek. Nejzákladnější je dobře vyvážené kolečko, lopata, podávky a vidle se čtyřmi hroty a koště.
Při čištění odstraníme znečištěné stelivo, které putuje na hnojiště, podlahu důkladně očistíme a nasteleme čistou podestýlku. Podestýlka je velmi důležitá. Musí být dost hluboká, aby si kůň mohl lehnout bez nebezpečí, že se odře při kontaktu se zemí. Podestýlka může být např. pšeničná sláma nebo hobliny. Aby jsme ušetřili čas, je možné využívat metodu hluboké podestýlky.

jezdecký kůň pro rekreační ježdění
- možnost ustájení - v nájemné stáji, málo volného času, méně jezdec. zkušeností
- valach, český teplokrevník, zdravý, klidného temperamentu, může být s určitými exteriérovými vadami, jež však nenarušují jezdecké využití koně,věk - starší kůň 9 - 17 let
- orientační cena: 25.000 - 50.000,- Kč

kůň pro chovné účely, případně pro sport
- vlastní stáj se zázemím a pastvinami (případně nájemní stáj), relativně dostatek času, víceleté jezdecké zkušenosti, např. z jezdeckého klubu
- klisna, český teplokrevník, zcela zdravá, živého temperamentu, bez podstatných exteriérových vad, věk - mladá klisna 4 - 8 let
- orientační cena: 60.000 - 120.000,- Kč

kůň pro Vaši malou dcerku, která se chce učit jezdit na koni
- ustájení např. u babičky v sousední vesnici nebo v jezdeckém klubu (v nájemní stáji)
- welšský poník, sekce B (kolem 130 cm kohoutkové výšky hůlkové), valach nebo klisna s určitými exteriérovými nebo zdravotními vadami, s dobrým charakterem, starší - od 9 let výše
- orientační cena: 12.000 - 20.000,- Kč

Chladnokrevníci dnes
Využití chladnokrevných koní

V minulosti sehrávali chladnokrevní koně svoji nenahraditelnou úlohu v zemědělství a lesnictví. S postupem mechanizace a industrializace zemědělství byla úloha koní v zemědělství zcela potlačena a zůstalo pouze jedno odvětví, ve kterém jsou koně, navzdory postupující mechanizaci, dodnes nenahraditelní, a tou je manipulace se dřevem. Přibližování koňmi je šetrné k lesnímu ekosystému a zároveň se zde nabízí otázka nahlížení na koně jako na obnovitelný zdroj energie. Kůň jako živý organismus je spotřebitelem i producentem energie zároveň. Navíc pro výkon práce je potřeba doprovodných profesí ve sféře služeb, jako jsou např. kováři, sedláři a veterinární lékaři. V současné době je zastaven pokles početních stavů chladnokrevných koní. Jejich další nárůst je závislý na objemu práce, který bude určen pro koňské potahy, a na podílu importovaných chladnokrevných koní ze zahraničí. I když mají chladnokrevní koně určitý prostor v oblasti nenáročného rekreačního ježdění, jejich stěžejní úloha zůstává i nadále právě v šetrném působení v lesních porostech. Proto je nutno vyvinout maximální úsilí ze strany chovatelů a kočích, aby se chovu chladnokrevných koní a profesi kočích dostalo odpovídající prestiže. Ovládání koňského spřežení v náročných podmínkách lesní práce je totiž možné přirovnat k drezurní úloze nejvyššího stupně náročnosti.


Tažní koně jsou obry ve světě koní. Záměrně byli šlechtěni pro práci v zemědělství a k tahání těžkých nákladů. Kohoutková výška u nich neklesá pod 160 cm, u některých plemen je dokonce vyšší než 170 cm. Pravděpodobně nejstarším tažným plemenem je belgický kůň pocházející z Francie a Belgie. Jeho rodokmen je starý skoro 2000 let. Ve velké Británii Je to Shirský kůň, přímý potomek středověkých válečných koní. Dospělý a dobře vyvinutý jedinec tohoto plemene může dosáhnout hmotnosti až 1220 kg a výšky v kohoutku 175 cm. Charakteristickým znakem je poměrně dlouhý silný krk a svalnatý hřbet. Dolní části končetin jsou porostlé mohutnými hrubšími rousy. Těžcí belgičtí koně byli až do poloviny 20. století hlavní tažnou silou v zemědělství. V oblastech s náročným terénem jsou koně nenahraditelní i v současnosti. Navíc v porovnání s traktory, mají mnohem nižší provozní náklady. Těžcí chladnokrevníci byli tradičně používáni k zápřahu do nejrůznějších vozů, včetně pivovarských. Tažným koněm může být příslušník ktréhokoliv těžkého plemene.

Možné zatížení koně v tahu
● Na rovných a zpevněných cestách utáhne kůň bez problémů trojnásobek své hmotnosti
● Na nerovných a pískových cestách by kůň neměl táhnout více než dvojnásobek své hmotnosti
● V kopcovitém terénu a na horách je maximální zatížení shodné s hmotností koně.

V současnosti může s koňmi v lese pracovat kdo chce. Soukromník se zaregistruje na obecním úřadu a hotovo.

S výcvikem koní v tahu se začíná zhruba ve 3 letech u chladnokrevných, u teplokrevných je to o rok později (4) (jiné zdroje uvádí věkovou hranici o rok nižší (6)) a zvíře by mělo být připraveno do roboty asi po roce. Na jednu stranu se doporučuje začít, co nejdříve, protože čím je kůň mladší, tím snazší je podrobení jeho vůle záměrům člověka. Na druhou stranu je snazší mladší koně přetížit a to se může, v důsledku neukončeného vývoje kostry projevit především na kostech a kloubech končetin.


Chladnokrevní koně v České republice

Chovatelství chladnokrevných koní má na našem území dlouholetou tradici. Povaha zemědělské a lesnické práce vyvolala potřebu chovu těžkých koní vytrvalých a ochotných k práci. V rámci jednotlivých zemí se tak vytvořily oblasti s chovem chladnokrevného koně na podkladě dvou plemen – norického a belgického. Cílenou chovatelskou prací a výběrem vhodných jedinců v populaci se na našem území rozšířila tři chladnokrevná plemena – českomoravský belgický kůň, norik a slezský norik.

Charakteristické rysy a chovné cíle jednotlivých plemen jsou definovány v řádech plemenných knih.

Českomoravský belgický kůň
Českomoravský belgický kůň je chladnokrevný kůň dospívající ve třech letech. Je středního čtvercového rámce s dobrým osvalením a minimalizací exteriérových vad. Charakterizuje jej menší ušlechtilá hlava s živým okem, kratší vysoko nasazený krk, dobře utvářená lopatka, hluboký a prostorný hrudník, kratší středotrupí s dobrou horní linií, kratší pevná bedra, mohutná, dlouhá, široká, skloněná a štěpená záď. Fundament koně je suchý a kostnatý, klouby výrazné, spěnka kratší a pružná. (Fundamentem se rozumí klouby a šlachy, např. suchý jemný, bez otoků a deformit).
Českomoravský belgik je pracovitý a dobře ovladatelný kůň přiměřeného temperamentu, bez charakterových vad, dobře živitelný, pohyblivý, s výraznými chody.

Norik
Norik je chladnokrevný kůň, dospívající ve čtyřech letech. Je mírně delšího rámce, s dobrým osvalením.
Charakterizuje jej těžší mohutná hlava s výrazným okem, středně dlouhý krk, středně vysoko nasazený mírně výrazný kohoutek, dobře úhlovaná až strmější lopatka, prostorný, středně hluboký, delší a oválný hrudník, se středně dlouhou volnější horní linií, středně dlouhá pevná bedra, mohutná, středně široká a dlouhá, oválná, mírně štěpená a svažitá záď. Fundament silný, kostnatý, suchý, s menším výskytem rousů, kopyta pevná, pružná, dobře utvářená. Klouby méně výrazné s náznakem lymfatičnosti, spěnka krátká, pevná.

Českomoravský belgik je pracovitý a dobře ovladatelný kůň přiměřeného temperamentu, dobrého charakteru, dobře živitelný, pohyblivý, se středně prostornými chody.


Slezský norik

Slezský norik je chladnokrevný kůň dospívající v pěti až šesti letech. Je mírně delšího rámce, s dobrým osvalením. Charakterizuje jej velká ušlechtilá hlava s oválnou očnicí, vysoko nasazený střední až dlouhý klenutý krk, často s mírně výrazným kohoutkem, dlouhá, dobře úhlovaná až strmější lopatka, umožňující vydatný a prostorný chod, hrudník středně hluboký, široký, oválný, středně dlouhý, se středně dlouhou volnější horní linií, středně dlouhá, dobře vázáná pevná bedra, mohutná, středně široká a dlouhá, oválná, mírně štěpená a svažitá záď. Fundament suchý, kostnatý, klouby a šlachy výrazné, suché. Kopyta pevná, pružná, dobře utvářená, spěnka krátká až středně dlouhá, pevná a pružná.

Slezský norik je pracovitý a dobře ovladatelný kůň přiměřeného temperamentu, dobrého charakteru, dobře živitelný, pohyblivý, s výraznými prostornými chody.

Jak vyplývá z chovných cílů jednotlivých plemen, na každé z nich mají chovatelé mírně odlišné nároky po stránce exteriérové, ale všechna tři plemena mají shodný chovný užitkový cíl – pracovitost, ovladatelnost, charakter, temperament a dobrou živitelnost

Uživatelský avatar
Razielka
říční
Příspěvky: 29
Registrován: 19 čer 2008 20:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Koně

#4 Příspěvek od Razielka » 20 črc 2008 16:52

wajrou píše:;-))) tebe to Holandsko-Dánsko nějak chytlo... a jsem pro ;)
:) o to nejde... koukni, tohle jsou moji favoriti:
Nejelegantnější zvíře na světě:
Moderní fríský kůň je vždy vraník (povoleny jsou jen jednotlivé bílé chlupy, nikdy nesmí jít o ucelený bílí odznak) a v kohoutku měří mezi 155 a 160 cm. Dospívají poněkud později, až mezi 4.-5. rokem.
Využití
Frís je schopen tahat těžké náklady ve skromných podmínkách, aniž by pozbyl kondici nebo svou ochotu. Používá se také k práci na venkově a nyní je oblíbeným kočárovým koněm. V dnešních dobách se však fríský kůň používá i jako drezurní kůň, kde je díky své eleganci a temperamentu velice dobrý. Využití nalezne i v parkuru, ale jen v nižších stupních obtížnosti.
v pohybu nepřekonatelný:
volně:

při tanci:


Obrázek

O něco těžkopádnější, ale za to větší Shirský kůň
Výška: Kolem 175 cm.
O plemeni: Shirští koně jsou největšími koňmi na světě. Jsou známí zvláště z propagačních akcí anglického piva, ale občas je lze spatřit též pod sedlem, což je určitou reminiscencí na středověk, kdy se tito koně proslavili jako váleční rytířští koně. Shirští koně jsou výkonní a mají dobrý charakter. Jejich jméno je odvozeno od anglického označení pro hrabství – shire .
Tažná síla shirů:
Díky své mimořádné síle je shirský kůň držitelem mnoha rekordů v tahu. Například na výstavě ve Wembley v roce 1924 pár shirů dosáhl v tahu při dynamometrickém měření vyvíjené tažné síly maximální výkon, a to tah 50 tun, což je největší meřitelná zátěž - nejvyšší tažná síla na stupnici dynamometru.

Obrázek

Andalusian:
Andaluský kůň je všestranný, ovladatelný, s příjemnou povahou a impozantním vzhledem. Vyznačuje se lehkým klabonosem, mandlovýma očima a úhlednýma ušima. Jeho důležitým znakem je silný, lehce klenutý krk, s výrazným hřebenem, zejména u hřebců, mohutnými plecemi a silným hřbetem. Typický je také nízko nasazený ocas a neobyčejné bohatá hříva i ohon. Hlavním znamením je však okázalý vysoký chod.

Andalusan je poměrně vysoký kůň, výška v kohoutku může být 155 - 160 cm. Typické zbarvení je bílé, a to v nejrůznějších typech, zpravidla s tmavou hřívou, vraníci jsou velmi vzácní, častěji se v chovu objevují hnědáci, ale nejsou žádoucí. Kůže a všechny viditelné sliznice musí být tmavé. Také kopyta musí být vždy tmavá a jsou poměrně strmá, jak to vyžaduje chod koně. Typ se liší podle původu. Kartuziánští koně mají hlavu jemnější, téměř bez klabonosu, kdežto linie ze severního Španělska jsou poněkud těžší, s méně úhlednou hlavou. Typické je vznosné nesení krku, který je vysoko nasazen. Hříva a ohon se upravují jen minimálně, patří totiž k největším ozdobám koně. Hříva se sčesává zpravidla na levou stranu tak, aby se krásně rozprostřela po celém krku. Žíně ocasu se krátí pod úrovní patek, u kočárových koní se svazují do delšího volného uzlu nad úrovní hlezen.

Kůň se vyznačuje dlouhověkostí. Babieca byl přes 20 let koněm španělského národního hrdiny Ruy-Diaza - El Cida (asi 1040 - 1099). Kůň uhynul ve věku 40 let a je pochovaný v klášteře San Pedro de Cardena. Na jeho počest zde stojí památník.

Povaha:

Andaluští koně mají opravdu příjemnou povahu. Jsou paddajní, živí a velmi dobromyslní a učenliví. Přitom mají dostatečnou ohnivost a odvahu. Díky horkému a suchému prostředí, kde se toto plemeno vyvíjelo, je zdravé, odolné, s neobyčejně tvrdými kopyty a poměrně skromné na výběr potravy. Andalusan má dostatečnou inteligenci, aby zvládl náročné úkoly a dost síly, aby je perfektně realizoval. Je opravdu všestanný a rád se učí. Pokud trvale žije s jedním člověkem, vytváří se k němu až překvapivě vřelý vztah.

Využití a sport:

Andaluský kůň je univerzální pracovník, ne příliš rychlý, ale zato vytrvalý, houževnatý a obratný. Dlouho se používal i k tahu pro reprezentační účely, protože jeho vysoká akce je neobyčejně působivá. Dodnes ostatně tahá královské kočáry. Ve Španělsku se tito koně cviči i pro zápasy s býky a k podobným účelům, které od koně vyžadují mimořádnou odvahu a obratnost. Dnes se osvědčují také při drezúře i v různých typech jezdeckých soutěží. Díky mimořádně pružnosti svých klubů patří k nejlepším koním pro vysokou školu. Sklízejí i nejvyšší ocenění při vozatajských soutěžích. Osvědčují se však i v těžších podmínkách, například španělská jízdní policie v Madridu i v jiných městech používá andalusany. Andalusan se stal také podkladem k vytvoření dalších plemen, protože svému potomstvu předává velmi užitečné vlastnosti. Andaluský kůň

Obrázek

a muj sen:
Arabský plnokrevník
Informace o plemeni
Země původu: severní Afrika, Egypt, Blízký východ
Plemenná skupina: orientální koně
Stupeň prošlechtění: kulturní plemeno
Využití: jezdecký a dostihový kůň
Hmotnost: do 500 kg
Výška v kohoutku: 1,4 - 1,5 m
Barva:
hnědáci, ryzáci, bělouši, vzácně vraníciArabský plnokrevník je nejstarší nebo druhé nejstarší plemeno koní. Arabský plnokrevník pochází ze severní Afriky a blízkého východu – zejména z Egypta, kde byl po tisíciletí chován beduíny bez přimísení cizí krve. Arabským plnokrevníkem nazýváme pouze ty koně, kteří prokazatelně pocházejí z arabských koní importovaných z těchto oblastí. Často je používán ke šlechtění a zušlechťování jiných plemen, je také dobrým jezdeckým a dostihovým koněm. Křížením tohoto plemena s jiným vznikl např. anglický plnokrevník a mnoho dalších plemen.

Typickým znakem arabského plnokrevníka je ušlechtilá hlava s konkávním profilem, širokými nozdrami a výraznýma očima Jedinečný vzhled arabského plnokrevníka je určován také utvářením páteře, které se liší od ostatních koňských plemen v několika ohledech. Arab má 17 žeber (ostatní koně 18), 5 bederních obratlů (ostatní 3) a 16 ocasních obratlů (ostatní 18).
Obrázek


A pro zajímavost:
Honza Bláha :)

Uživatelský avatar
agemoo
nebeský/á
Příspěvky: 632
Registrován: 17 črc 2008 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Koně

#5 Příspěvek od agemoo » 21 črc 2008 11:20

ne ze bych pro to mel nejaky konkretni duvody, ale preferoval bych toh Shire. Precijen je nejvetsi a nejsilnejsi:)
SEM SE DA VLOZIT JAKEJKOLIV TEXT NEBO ODKAZ, KTERYM CHCETE SPAMOVAT VSECHNY A VSUDE KDE BUDETE NECO PSAT. JE TO DOBRE, ZE?:)
SAVE THE PLANET - KILL YOURSELF

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti