Jogurtovač

Vybavení pro bydlení
Odpovědět
Zpráva
Autor
newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

Jogurtovač

#1 Příspěvek od newerMore » 29 bře 2013 14:24

S lynxem jsme při výrobě vyhřívaného demižonu na medovinu vyrobili jako vedlejší produkt experimentální jogurtovač z třílitrové sklenice od okurek, omotanou jedním párem kroucené dvojlinky z UTP kabelu (pro 10Gb rozvod - tuším že to byl 0,6mm měděný drát s bužírkou) na jednom konci spojený a na druhém připojený na výkonový tranzistor řízený PWM z mikroprocesoru (ATmega168 s Arduino programem). Na sklenici byl ještě přidělán teplotní senzor DS18B20, se kterým komunikoval mikroprocesor po OneWire sběrnici, a podle teploty optimalizoval PWM. Připojené to bylo na 12V z autobaterie a pro snížení spotřeby byla sklenice tepelně izolována lynxovými montérkami :-D Na první pokus celkem úspěch.

Stačilo nalít převařené mléko, nechat vychladnout na teplotu okolo 40 °C, přidat jogurtovou kulturu a počkat do druhého dne :)

Chtělo by to ještě domyslet pár věcí, zvlášť pokud by měl někdo o výrobu jogurtače zájem, ale vesměs se to celé dá vyrobit za 150,- Kč. Časem kdyžtak přihodím fotografie a kód programu pro mikroprocesor.

lyn_x
nebeský/á

Re: Jogurtovač

#3 Příspěvek od lyn_x » 30 bře 2013 20:41

Tak já dodám, že to byl kabel jen pro gigabit a bylo to cca 0.5mm mědi, délka 10 metrů.. no ale asi nemá úplně smysl tady rozebírat technický detaily, ty se případně můžou loupnout někam do projektový dokumentace.

Na co jsem chtěl upozornit je to, že při použití krabicového sterilizovaného mléka již není potřeba mléko znovu pasterizovat nebo dokonce svařovat.
Jen se naleje do jogurtovače, přimíchá se lžíce vašeho oblíbeného jogurtu a na asi 10 hodin zapne.
Pro jednoúčelový "stroj" na výrobu jogurtu by bylo možné digitální teploměr a mikroprocesor nahradit jednoduchým termostatem a cena by mohla při samovýrobě klesnout k nějakým 50ti korunám.

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od newerMore » 01 dub 2013 20:21

Dneska jsem si všiml u automatu na kravské mléko, že i to je již sterilizované teplotou 72 stupňů Celsia.

A to jsem šel zrovna z zavřeného GME (kvůli Velikonocům) kde jsem chtěl mnohem levnější teplotní senzor :) Asi by se i ten mikroprocesor dal nahradit nějakým levnějším obvodem s časovačem 555, ale... tohle bych raději zatím nesliboval :)

lynx> Těch 10m mě zajímalo, díky :) Ale myslím, že to bylo 0.6mm. Možná by bylo lepší sepsat časem nějaká doporučení k velikosti odporu toho drátu, že by to nemělo být lanko kvůli nebezpečí přílišného přehřívání uvnitř místo lepšího přenosu tepla do okolí, že lepší by byl lakovaný než s bužírkou, že kroucený je lepší k vyrušení elektromagnetického pole... a nebo rovnou jak postupovat při měření pokud někdo chytne libovolný drát :)

lyn_x
nebeský/á

#5 Příspěvek od lyn_x » 02 dub 2013 11:03

0.6mm má ten stíněnej 10Gbit

Podstatný je výkon někde mezi 20-60W (my měli kolem 5A při 12V -> 60W) a dostatečná délka drátu pro odvod tepla taková, aby se nepřehříval. Tipuju že minimum bude někde kolem 10cm/W pro drát izolovaný PVC bužírkou.

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od newerMore » 02 dub 2013 11:51

lynx> Pro mě skvělá odpověď, díky za tipy jak na to a jak to počítat :)

Zrovna jsem přišel z GME a mám konečně dva teplotní senzory LM335 za 16,60/kus. Dnes se je pokusím vyzkoušet, ale jelikož na finančním úřadě byla fronta, tak ještě budu muset na poštu a k tomu pořád nemám vyplněné přehledy pro PSSZ a OZP. A s rychlostí mého kabelu USB2Serial počítám, že to budu mít program pro mikroprocesor odladěný asi tak za 3,5 roku :)

lyn_x
nebeský/á

#7 Příspěvek od lyn_x » 02 dub 2013 12:27

A z toho LM335 to budeš číst integrovaným AD převodníkem?

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od newerMore » 04 dub 2013 19:07

lynx> Nejspíš. Jako první pokus určitě.

lyn_x
nebeský/á

#9 Příspěvek od lyn_x » 13 dub 2013 11:20

Fungoval prosímtě ten DS18B20 a mám jen špatnej timing na sběrnici, nebo se odporoučel?

Odpovědět