Další stavební materiály

Možnosti moderního ekologického bydlení
Odpovědět
Zpráva
Autor
Beranek
návštěvník

Další stavební materiály

#1 Příspěvek od Beranek » 31 srp 2008 01:15

lyn_x
nebeský/á

Re: Další stavební materiály

#2 Příspěvek od lyn_x » 31 srp 2008 12:23

To vypadá docela zajímavě. :-) .. Myslím, že existuje francouzská firma, která podobné cihly vyrábí komerčně z konopného pazdeří.
Nicméně abych pravdu řekl, mým favoritem zůstávají slaměné domy. :) Ne, že bych se tomu bránil, ale připadají mi snažší na stavbu i ekologičtější a bezpečnější ze zdravotního hlediska.
Tím mám na mysli například možnost uvolňování nějakých chemikálií z tiskařských barev a podobně a také problematickou likvidaci "papobetonu" oproti slámě. U slaměných domů se mi také hodně líbí úplná eliminace použití cementu a písku. Výroba cementu je značně energeticky/ekologicky náročná a jsou kvůli ní vytěžována ložiska vápence v cenných oblastech - udělejte si výlet třeba do CHKO Koněprusy.. ;).

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

Re: Další stavební materiály

#3 Příspěvek od newerMore » 05 pro 2008 22:04

To mi nepřijde vůbec ekologický. Sice je v tom papír a tak to vyvolává dojem využití odpadu, ale místo toho by se ten papír mohl recyklovat. Těžko pak má někdo tolik papírového odpadu aby ho nemusel nakonec shánět a zas tím rostla poptávka po papíru. A ten cement s pískem? Ty určitě recyklované nejsou. Zkrátka zase beton kterého je všude až až - těžba, doprava a financování obojího. Nedovedu si představit, že jak by se měla vesnička rozrůstat, tak by přijíždělo stále více náklaďáků s papírem, cementem i pískem, protože všechny ty materiály asi těžko vyprodukujeme. Možná papír ano, ale je to dost práce na to v jakém množství bude na stavbu domu z papobetonu potřeba. Nicméně jako alternativa pro ty co by jinak stavěli z klasického cementového betonu je to asi v mnoha ohledech výhodnější materiál. A v omezeném množství o něm můžem taky uvažovat. Přesto bych se mu bránil například pro stavbu celého domu, ale pokud v něm nebudu bydlet, tak je to věc toho koho se to týká :)

Oproti tomu však na slaměný domek stačí jen materiály, které by měli být dostupné přímo v jakémkoli místě a jejichž nutnost nebude tedy drancovat krajinu někde úplně jinde a ještě cestou. Jde o trochu dřeva na dřevěnou konstrukci (to je společné pro mnoho materiálů včetně tohoto papobetonu), sláma jako odpadní produkt pěstování různých obilnin, pár provazů a nakonec hlína. Střecha pak třeba dřevěná nebo slaměnná. Příčky uvnitř se pak mohou pro změnu udělat třeba z hliněných nepálených cihel. Asi těžko se najdou ekologičtější materiály. Je fakt, že zpočátku jsem vůči tomu byl skeptický, ale lynx a Internet mě množstvím informací rozhodně přesvědčili, že je to efektivnější i oproti odpadním materálům civilizace. Nicméně dávám stále přednost jurtě jako prvnímu obydlí, což vyžaduje jen dřevo, provazy, ovčí vlnu a impregnovanou plachtu třeba z konopí, opět vše co bychom měli být schopni produkovat. A slaměný domek poté.
youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

Odpovědět