Stránka 1 z 2

Domy ze slámy

Napsal: 10 črc 2008 03:37
od newerMore

Domy ze slámy 2

Napsal: 16 črc 2008 14:21
od lyn_x
Jurty a karavany považuji za přechodné, jak pro stísněné podmínky, tak pro vyšší náklady na vytápění, i když v případě jurt bych si dokázal představit dlouhodobější bydlení - nicméně cílem by mělo být zajistit bydlení přijatelné i pro trochu širší okruh lidí.

Jednou z možných alternativ trvalého bydlení, která se mě osobně momentálně zamlouvá asi nejvíc, jsou slaměné domy.
Než slaměné domy odsoudíte, něco si o nich přečtěte, začít můžete zde: http://biom.cz/clanky.stm?x=2082989 .
Také se podívejte na fotografie např. zde: http://www.strawbalefutures.org.uk/projects.html .

Pokud jste líní jako já, pak uvedu stručné shrnutí. Kromě užití slámy coby izolačního materiálu v sendvičové konstrukci dřevostavby je také možné použití slámy jako nosného materiálu stavby.

Tato technologie je v popředí mého/našeho zájmu.
Suché slaměné balíky jsou slisovány na určitou hustotu do tvaru kvádrů, které se poté používají podobně jako tvárnice. Po vystavění obvodových zdí je navrch umístěn dřevěný věnec kolem obvodu celého domu a sláma je ještě stažena/nalisována pomocí napjatých lan mezi tímto věncem a základy. Stébla slámy jsou orientována kolmo ke stěnám, to sice znamená horší tepelnou izolaci, ale na stěnách pak lépe ulpí fasáda. Po usazení střechy je celá stavba omítnuta buď klasickou vápennou omítkou, nebo vhodnou hlínou. Tato úprava dále zvyšuje únosnost stěn a také zajistí splnění platných požární předpisů! (sláma zní z požárního hlediska dost nebezpečně, ale opravdu tomu tak není - v nalisovaných balících není nedostatek vzduchu pro hoření a několikacentimetrová vrstva omítky skýtá další významnou požární ochranu).

Významnými výhodami slaměných domů pak jsou:
1. nízké náklady na stavební materiál
2. velice dobré izolační vlastnosti (50cm slámy = cca 30cm polystyrenu nebo minerální vaty), neměl by tedy být problém postavit velice levně prakticky pasivní domy
3. není potřeba parozábrana
4. nejsou potřeba hluboké, vlastně prakticky žádné základy(sláma zůstává pružná, stěny mohou pracovat a dům se bez poškození přizpůsobí drobným pohybům podloží), odpadají tedy náklady na náročné zemní práce a potřeba betonu, půda pod domem není znehodnocena(mohlo by být významnou polehčující okolností pro stavbu v CHKO)
5. poměrně jednoduchá stavba, v dostatečně velké skupině (10 lidí?) možnost velice rychlé stavby svépomocí
6. užití místních a znovupoužitelných materiálů(při demolici je možné po rozebrání prakticky celý dům spálit nebo použít jako podestýlku ;)

Re: Domy ze slámy

Napsal: 18 črc 2008 04:15
od newerMore
Musím říct, že ty slaměný domky se mi nejvíc líbí co dělá Tom Rijven :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Re: Domy ze slámy

Napsal: 18 črc 2008 10:57
od agemoo
jj, ty Rijvenovy jsou hezke. Ale nebal bych se vlastniho designu. A to jak funkcniho, tak umeleckeho. Btw v tom jinde zminovanem pripadnem hlasovani bych hlasoval prave pro slamene domky:)))

Re: Domy ze slámy

Napsal: 25 črc 2008 11:30
od simir
jenom by mne zajímalo, co se tam dává za okna?

Re: Domy ze slámy

Napsal: 25 črc 2008 17:19
od lyn_x
Všiml jsem si zde nového příspěvku a jak jsem se na něj šel podívat,
konečně jsem si prohlédl obrázky, které zde zavěsil wajrou a chci upozornit, že se nejedná o techniku výstavby, kterou jsem popisoval ve svém příspěvku, ale o stavby se dřevěnou nosnou konstrukcí. Já osobně bych se přimlouval za jednodušší a levnější samonosné slaměné domy. :) (které ovšem budou problematičtější co se týče legislativy ČR)

K dotazu
jenom by mne zajímalo, co se tam dává za okna?
Myslím, že libovolná okna. Pokud ale má dům splnit požadavky na pasivní dům, budou zřejmě třeba kvalitní dvou nebo třívrstvá okna nejlépe s jednosměrnou IR reflexivní vrstvou. Záleží na koncepci celého domu.
Pokud ovšem okna nemají být nejvyšší jednotlivou investicí do domu, nebránil bych se použití kombinace skleněných oken a plastů, k dostání jsou průsvitné(mléčné nebo průhledné) vícevrstvé plastové tabule, určené například pro skleníky a podobně, které by mohly být výrazně levnější, zároveň mají dobré izolační vlastnosti - bohužel se mi nepodařilo narychlo nají konkrétní čísla, doplním později.

Nějaké obrázky jsou na:
http://www.modernplastics.com/macrolux- ... -1029.html
http://www.cloudtops.com/polycarbonate_ ... hnical.htm

Jinak by s okny neměl být problém, pokud se umístí například do dřevěného rámu a počítá se předem s dosedáním stavby (nosné stěny po umístění střechy a stažení k základům ještě nějakou dobu pracují, stavba poklesne až o cca 6%).

Re: Domy ze slámy

Napsal: 25 črc 2008 18:25
od newerMore
to lynx> takže ty domy co jsi myslel ty, mají slaměné kvádry napíchlé na tyčích a nemají žádnou dřevěnou kostru? chtělo by teda zjistit jak to přizpůsobit co nejvíc, aby bylo možné postavit ty domy v krátké době legálně.

Re: Domy ze slámy

Napsal: 25 črc 2008 21:38
od lyn_x
Myslím, že ani nejsou napíchané na tyčích, jen spodní patro balíků bude zřejmě na nějakých trnech. Další patra se vrství překládáním jako běžné tvárnice. Co se legislativy týče, materiál není schválen jako běžný stavební materiál a k legalizaci stavby je potřeba razítko od člověka, který na to má formální vzdělání(architektura, stavitelství..?) a který se musí zaručit za bezpečnost stavby. Další možností, která je údajně možná, je udělat tlustou (cca deseticentimetrovou) hliněnou fasádu a tu prohlásit za nosnou, na což se úředníci prý dívají lépe. :)

Re: Domy ze slámy

Napsal: 25 črc 2008 22:35
od newerMore
hehe :D 10ti cm vrstva hlíny jako nosná? to se vážně může líbit akorát úředníkům :lol:

zkusil bych ale tedy kontaktovat někoho, kdo slaměnné baráky u nás už staví, ideálně někoho z ekologických center nebo tak... tam by se snad mohl najít vzdělaný člověk, který by to podepsal i nám :-)

Re: Domy ze slámy

Napsal: 26 črc 2008 18:25
od lyn_x
Informace, které jsem napsal, pocházejí z komunikace se sdružením veronica (http://www.veronica.cz/) a z přednášky od Petra Skořepy (http://ekovesnice.cz/), která nedávno proběhla v Liberci. Účastnil se jí Simír a moji rodiče. Takže poprosím Simíra, zda by nemohl doplnit?
Jelikož ale člověk poskytující razítko také přebírá zodpovědnost, nebude to asi zas tak snadné - ideální by bylo kdyby potřebné vzdělání měl přímo někdo z Paconunu(hlásí se nějaký dobrovolník na studium architektury a stavitelství? ;)).
Co se nosné hlíny týče, nevím, zda-li šlo o běžnou hlínu, nebo o vápennou fasádu, ale prý to opravdu je možné, otázka je, o kolik se dům prodraží.