Domy ze slámy

Možnosti moderního ekologického bydlení
Zpráva
Autor
newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

Domy ze slámy

#1 Příspěvek od newerMore » 10 črc 2008 03:37

youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

lyn_x
nebeský/á

Domy ze slámy 2

#2 Příspěvek od lyn_x » 16 črc 2008 14:21

Jurty a karavany považuji za přechodné, jak pro stísněné podmínky, tak pro vyšší náklady na vytápění, i když v případě jurt bych si dokázal představit dlouhodobější bydlení - nicméně cílem by mělo být zajistit bydlení přijatelné i pro trochu širší okruh lidí.

Jednou z možných alternativ trvalého bydlení, která se mě osobně momentálně zamlouvá asi nejvíc, jsou slaměné domy.
Než slaměné domy odsoudíte, něco si o nich přečtěte, začít můžete zde: http://biom.cz/clanky.stm?x=2082989 .
Také se podívejte na fotografie např. zde: http://www.strawbalefutures.org.uk/projects.html .

Pokud jste líní jako já, pak uvedu stručné shrnutí. Kromě užití slámy coby izolačního materiálu v sendvičové konstrukci dřevostavby je také možné použití slámy jako nosného materiálu stavby.

Tato technologie je v popředí mého/našeho zájmu.
Suché slaměné balíky jsou slisovány na určitou hustotu do tvaru kvádrů, které se poté používají podobně jako tvárnice. Po vystavění obvodových zdí je navrch umístěn dřevěný věnec kolem obvodu celého domu a sláma je ještě stažena/nalisována pomocí napjatých lan mezi tímto věncem a základy. Stébla slámy jsou orientována kolmo ke stěnám, to sice znamená horší tepelnou izolaci, ale na stěnách pak lépe ulpí fasáda. Po usazení střechy je celá stavba omítnuta buď klasickou vápennou omítkou, nebo vhodnou hlínou. Tato úprava dále zvyšuje únosnost stěn a také zajistí splnění platných požární předpisů! (sláma zní z požárního hlediska dost nebezpečně, ale opravdu tomu tak není - v nalisovaných balících není nedostatek vzduchu pro hoření a několikacentimetrová vrstva omítky skýtá další významnou požární ochranu).

Významnými výhodami slaměných domů pak jsou:
1. nízké náklady na stavební materiál
2. velice dobré izolační vlastnosti (50cm slámy = cca 30cm polystyrenu nebo minerální vaty), neměl by tedy být problém postavit velice levně prakticky pasivní domy
3. není potřeba parozábrana
4. nejsou potřeba hluboké, vlastně prakticky žádné základy(sláma zůstává pružná, stěny mohou pracovat a dům se bez poškození přizpůsobí drobným pohybům podloží), odpadají tedy náklady na náročné zemní práce a potřeba betonu, půda pod domem není znehodnocena(mohlo by být významnou polehčující okolností pro stavbu v CHKO)
5. poměrně jednoduchá stavba, v dostatečně velké skupině (10 lidí?) možnost velice rychlé stavby svépomocí
6. užití místních a znovupoužitelných materiálů(při demolici je možné po rozebrání prakticky celý dům spálit nebo použít jako podestýlku ;)

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

Re: Domy ze slámy

#3 Příspěvek od newerMore » 18 črc 2008 04:15

Musím říct, že ty slaměný domky se mi nejvíc líbí co dělá Tom Rijven :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
youtube?4qOvd1E_i7I
"Logic will get you from A to Z; imagination will get you everywhere." ;-) (Logika tě dovede od A do Z; představivost tě dostane všude.) ~ Albert Einstein

agemoo
nebeský/á
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od agemoo » 18 črc 2008 10:57

jj, ty Rijvenovy jsou hezke. Ale nebal bych se vlastniho designu. A to jak funkcniho, tak umeleckeho. Btw v tom jinde zminovanem pripadnem hlasovani bych hlasoval prave pro slamene domky:)))
SEM SE DA VLOZIT JAKEJKOLIV TEXT NEBO ODKAZ, KTERYM CHCETE SPAMOVAT VSECHNY A VSUDE KDE BUDETE NECO PSAT. JE TO DOBRE, ZE?:)
SAVE THE PLANET - KILL YOURSELF

simir
konstruktér
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od simir » 25 črc 2008 11:30

jenom by mne zajímalo, co se tam dává za okna?
Nepřehlédněte! vývoj příměstského vozítka pro jednu osobu

Před napsáním odpovědi si prosím důkladně přečtěte dané téma. A pro jistotu ještě jednou mezi napsáním a odesláním!

lyn_x
nebeský/á

#6 Příspěvek od lyn_x » 25 črc 2008 17:19

Všiml jsem si zde nového příspěvku a jak jsem se na něj šel podívat,
konečně jsem si prohlédl obrázky, které zde zavěsil wajrou a chci upozornit, že se nejedná o techniku výstavby, kterou jsem popisoval ve svém příspěvku, ale o stavby se dřevěnou nosnou konstrukcí. Já osobně bych se přimlouval za jednodušší a levnější samonosné slaměné domy. :) (které ovšem budou problematičtější co se týče legislativy ČR)

K dotazu
jenom by mne zajímalo, co se tam dává za okna?
Myslím, že libovolná okna. Pokud ale má dům splnit požadavky na pasivní dům, budou zřejmě třeba kvalitní dvou nebo třívrstvá okna nejlépe s jednosměrnou IR reflexivní vrstvou. Záleží na koncepci celého domu.
Pokud ovšem okna nemají být nejvyšší jednotlivou investicí do domu, nebránil bych se použití kombinace skleněných oken a plastů, k dostání jsou průsvitné(mléčné nebo průhledné) vícevrstvé plastové tabule, určené například pro skleníky a podobně, které by mohly být výrazně levnější, zároveň mají dobré izolační vlastnosti - bohužel se mi nepodařilo narychlo nají konkrétní čísla, doplním později.

Nějaké obrázky jsou na:
http://www.modernplastics.com/macrolux- ... -1029.html
http://www.cloudtops.com/polycarbonate_ ... hnical.htm

Jinak by s okny neměl být problém, pokud se umístí například do dřevěného rámu a počítá se předem s dosedáním stavby (nosné stěny po umístění střechy a stažení k základům ještě nějakou dobu pracují, stavba poklesne až o cca 6%).

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od newerMore » 25 črc 2008 18:25

to lynx> takže ty domy co jsi myslel ty, mají slaměné kvádry napíchlé na tyčích a nemají žádnou dřevěnou kostru? chtělo by teda zjistit jak to přizpůsobit co nejvíc, aby bylo možné postavit ty domy v krátké době legálně.
youtube?4qOvd1E_i7I

lyn_x
nebeský/á

#8 Příspěvek od lyn_x » 25 črc 2008 21:38

Myslím, že ani nejsou napíchané na tyčích, jen spodní patro balíků bude zřejmě na nějakých trnech. Další patra se vrství překládáním jako běžné tvárnice. Co se legislativy týče, materiál není schválen jako běžný stavební materiál a k legalizaci stavby je potřeba razítko od člověka, který na to má formální vzdělání(architektura, stavitelství..?) a který se musí zaručit za bezpečnost stavby. Další možností, která je údajně možná, je udělat tlustou (cca deseticentimetrovou) hliněnou fasádu a tu prohlásit za nosnou, na což se úředníci prý dívají lépe. :)

newerMore
mimozemský/á
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od newerMore » 25 črc 2008 22:35

hehe :D 10ti cm vrstva hlíny jako nosná? to se vážně může líbit akorát úředníkům :lol:

zkusil bych ale tedy kontaktovat někoho, kdo slaměnné baráky u nás už staví, ideálně někoho z ekologických center nebo tak... tam by se snad mohl najít vzdělaný člověk, který by to podepsal i nám :-)
youtube?4qOvd1E_i7I

lyn_x
nebeský/á

#10 Příspěvek od lyn_x » 26 črc 2008 18:25

Informace, které jsem napsal, pocházejí z komunikace se sdružením veronica (http://www.veronica.cz/) a z přednášky od Petra Skořepy (http://ekovesnice.cz/), která nedávno proběhla v Liberci. Účastnil se jí Simír a moji rodiče. Takže poprosím Simíra, zda by nemohl doplnit?
Jelikož ale člověk poskytující razítko také přebírá zodpovědnost, nebude to asi zas tak snadné - ideální by bylo kdyby potřebné vzdělání měl přímo někdo z Paconunu(hlásí se nějaký dobrovolník na studium architektury a stavitelství? ;)).
Co se nosné hlíny týče, nevím, zda-li šlo o běžnou hlínu, nebo o vápennou fasádu, ale prý to opravdu je možné, otázka je, o kolik se dům prodraží.

Odpovědět